Pārcelšanās uz dzīvi Latvijā
- Ieceļo
- Dzīvo
- Strādā
- Studē
- Apgūsti latviešu valodu
Pārcelšanās uz dzīvi Latvijā
Mantu pārvešana
Kas ir jāzina par manu mantu pārvešanu uz Latviju, nodokļiem un ierobežojumiem?
Droši un ērti pārvest iedzīvi var palīdzēt uzņēmumi, kas piedāvā pārcelšanās pakalpojumus.
Ja plāno pārcelties uz Latviju no valsts ārpus Eiropas Savienības un ir jāieved personiskās mantas, svarīgi zināt:
- personiskajai mantai (piemēram, mēbeles, apģērbs, privātie transportlīdzekļi, velosipēdi) piemēro atbrīvojumu no ievedmuitas nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa (PVN).
- nodokļu atbrīvojums neattiecas uz alkoholu, tabaku, komerciāliem transportlīdzekļiem, lietām, kas paredzētas peļņas gūšanai.
- personiskai mantai jābūt izmantotai iepriekšējā pastāvīgajā dzīvesvietā vismaz sešus mēnešus.
- pastāvīgai dzīvesvietai valstī ārpus Eiropas Savienības jābūt vismaz 12 mēnešus bez pārtraukuma
- lai ievestu mantu, jāveic muitas procedūra un jāiesniedz elektroniska muitas deklarācija, iesniedzamo dokumentu sarakstu atradīsi mājaslapā
- personisko mantu deklarē ar preces kodu „Fizisko personu, kuras maina pastāvīgo dzīvesvietu, personiskā manta”
- jāsniedz dokumenti, kas apliecina iepriekšējo dzīvesvietu un ievedamās mantas izmantošanu
- mantas nedrīkst pārdot, ieķīlāt vai izīrēt 12 mēnešus pēc ievešanas
Lai sagatavotos robežas šķērsošanai no Krievijas Federācijas vai Baltkrievijas Republikas, iesakām iepazīties ar šo informāciju, ceļa kartes robežas šķērsošanai.
Personiskā transporta līdzekļa ievešana
Vai es varu ievest savu auto?
Ja pārcelies no pastāvīgās dzīvesvietas trešajā valstī uz pastāvīgu dzīvesvietu Latvijā, personisko mantu, tai skaitā privāto automašīnu, kas reģistrēta trešajā valstī, var ievest ar atbrīvojumu no muitas maksājumiem: no ievedmuitas nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa. Atbrīvojumu no muitas maksājumiem var saņemt, ja atbilst noteikti kritēriji, skatīt šeit.
Informāciju par ārvalstīs reģistrētu auto izmantošanu Latvijas satiksmē skatīt šeit.
Mājdzīvnieku pārvietošana
Vai es varu iebraukt Eiropas Savienībā no trešajām valstīm iebrauc kopā ar savu mājdzīvnieku (suni, kaķi, sesku vai citu dzīvnieku)?
Ja Eiropas Savienībā no trešajām valstīm iebrauc kopā ar savu mājdzīvnieku (suni, kaķi, sesku vai citu dzīvnieku) un to pārvadā nekomerciālos nolūkos, dzīvniekam:
- jābūt apzīmētam ar mikroshēmu;
- vakcinētam pret trakumsērgu;
- jābūt veiktam trakumsērgas antivielu līmeņa noteikšanas testam un visai informācijai ir jābūt norādītai dzīvnieka veselības sertifikātā.
Iebraucot ar mājdzīvniekiem-putniem, jāpārliecinās:
1. Vai tie atbilst vienam no šiem noteikumiem:
- tie 30 dienas pirms izbraukšanas ir izolēti izvešanas vietā trešajā valstī;
- putni pēdējo sešu mēnešu laikā un ne vēlāk kā 60 dienas pirms to nosūtīšanas no trešās valsts ir vakcinēti un vismaz vienu reizi revakcinēti pret H5 un H7 apakštipa putnu gripu ar vakcīnu, kas apstiprināta attiecīgajai sugai, atbilstīgi ražotāja norādījumiem;
- putni vismaz 10 dienas pirms izvešanas ir bijuši izolēti un tiem veikti putnu gripas H5 un H7 antigēnu vai genomu testi.
2. Vai putni ir identificējami (jābūt individuālam numuram, kas ļauj noteikt putna izcelsmi), ir arī jānorāda identifikācijas sistēma (piemēram, saspiedne, gredzens, mikroshēma, transponders, krotālija).
3. Vai ir līdzi Eiropas Savienībā noteiktā parauga veterinārais sertifikāts, vai sertifikātam ir pievienota rakstiska īpašnieka deklarācija, ka putna pārvietošana uz Eiropas Savienību ir ar nekomerciālu nolūku.
- Savlaicīgi pārliecinies, vai trešā valsts, no kuras plāno ievest Latvijā putnu, ir iekļauta to valstu sarakstā, no kuras ir atļauts ievest putnus.
- Putniem, kurus ieved no Andoras, Šveices, Islandes, Lihtenšteinas, Monako, Norvēģijas, Sanmarīno un Vatikāna valsts, ir tādas pašas prasības kā putnu ievešanai no Eiropas Savienības valstīm.
Muitas kontrole veiks dzīvnieka dokumentu un identitātes pārbaudi, pārliecinoties, ka tas atbilst noteiktajām prasībām. Ja dzīvnieks neatbildīs prasībām, to var nosūtīt atpakaļ uz izcelsmes valsti vai izolēt karantīnā oficiālā uzraudzībā līdz brīdim, kamēr tiks nodrošinātas veselības prasības. Neatbilstību gadījumā izolēšanas izdevumi ir jāsedz dzīvnieka īpašniekam. Ja dzīvnieku nevar nosūtīt atpakaļ vai izolēt un tas rada draudus sabiedrībai, dzīvnieku var eitanizēt bez finansiālas kompensācijas. Tādēļ, pirms ceļo, pārbaudi prasību atbilstību!