Atpūta dabā
- Ieceļo
- Dzīvo
- Strādā
- Studē
- Apgūsti latviešu valodu
Atpūta dabā
Latvijas daba ir apbrīnas vērta: tā ir neskarta vai cilvēku darbības maz skarta. Gan iedzīvotāji, gan valsts viesi novērtē Latvijas dabas sniegtās iespējas. Šeit atradīsi plašas iespējas atpūtai brīvā dabā un varēsi izbaudīt tās varenumu. Pastaigas mežā, teiksmaini purvi, pārgājienu takas, dabas parki un mūsu skaistā jūra ar stāvkrastiem Kurzemē, ar baltām smiltīm un akmeņaino pludmali Vidzemē – spēj tikai izvēlēties!
Pasaules slavenais tūrisma ceļvežu izdevējs „Lonely Planet”, apkopojot desmit 2024. gada ilgstspējīgākos galamērķus pasaulē (Best In Travel 2024), ieteicis Latviju un meditatīvu atpūtu mūsu dabā.
Latviešiem ir īpaša saikne ar dabu, kas sakņojas gan tautas tradīcijās, dodinot gadskārtu svētkus, gan arī izbaudot dažādas atpūtas iespējas dabā. Gada laikā ir iespēja izbaudīt četras dažādas Latvijas: baltu sniegā ziemā, plaukstošu un ar bērzu sulām izgaršojamu pavasarī, zaļu un karstu vasarā un lapu zeltā krāsotu rudenī. Iedzīvotāji un viesi rudenī dodas baudīt lapkriti un skaistās ainavas uz Siguldu, uz Zvārtas ieža apkārtni, Līgatnes dabas takām un citviet. Mūsu dabas ainavas ir ierakstītas arī Latvijas kultūras kanonā.
Meži aizņem aptuveni 52 % no Latvijas teritorijas, ierindojot to starp zaļākajām valstīm pasaulē. Latviešiem mežs ir sava veida svētnīca, uz kuru dodas, lai atgūtu mieru, atpūstos, bet vasarā un rudenī – arī pēc meža veltēm: ogām un sēnēm. Mēdz teikt, ka latviešiem sēņošana ir kā sava veida rituāls, gluži kā iešana uz baznīcu. Latviešus pasaulē var uzskatīt par vieniem no labākajiem sēņu pazinējiem. Iesakām iedraudzēties ar latviešiem, lai izbaudītu sēņu lasīšanas procesu! Meža peldes ir aktivitāte, ko Latvijā noteikti nevajadzētu laist garām! Vairāk šeit.
Latvijas izcilākā ģeogrāfiskā bagātība ir tās jūras robeža – no Nidas līdz Ainažiem, gandrīz 500 km garā josla, kur mijas daudzveidīgas jūras un sauszemes cīņas un sadarbības ainavas. Tās ir piesātinātas ar vēsturisku notikumu vietām, etniskās kultūras telpām, piekrastes dzīvesveida mantojumu, simboliskām nozīmēm un unikālām dabas vērtībām, un Latvijas sarežģītās 20. gadsimta vēstures nospiedumiem. Baltijas jūra ir jaunākā, saldākā un seklākā jūra uz zemes, kas lepojas ar vienu no savām lielākajām bagātībām – dzintaru.
Latvijas vasaras ir lielisks laiks, lai varētu baudīt Baltijas jūras piekrasti un peldēties jūrā. Rīgas jūras līcī un Kurzemes piekrastē ir pieejamas gan publiskās pludmales, kur ir kafejnīcas, restorāni un citas atpūtas ērtības, gan arī neskartākas pludmales, kurās vienatnē izbaudīt īpašo piejūras burvību. Vairāk nekā desmit pludmalēm Latvijā piešķirts Zilais karogs, apliecinot, ka tajās ir tīrs ūdens un piekraste, droša un zaļa atpūta. Piejūras ciematiņos un pilsētās jūlijā notiek Zvejnieku svētki, godinot zvejnieku senās tradīcijas apvienojumā ar plašu kultūras un izklaides programmu lieliem un maziem.
Gan jūru ved Jūrtaka: garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa gar Baltijas jūras piekrasti, kas sākas pie Lietuvas-Latvijas robežas Nidas ciemā Latvijā. Takas garums Latvijā ir 580 kilometri. Pārgājienu entuziastiem Latvijā ir arī daudz citu dabas taku, sākot ar labiekārtotām, īsām takām, kuras ir iespējams pieveikt pat pašiem mazākajiem gājējiem, beidzot ar mežonīgākām takām, kas ir piemērotas ekstrēmāku piedzīvojumu meklētājiem.
Latvijā ir vairāk nekā 3000 ezeru un 12 000 upju. Uz vienas no Latvijas lielākajām upēm – Ventas pie Kuldīgas – apskatāms platākais ūdenskritums Eiropā (249 m) – Ventas rumba. To īpaši iesaka apmeklēt pavasara palu laikā, kad notiek pasākums „Lido zivis Kuldīgā”. Tā laikā varēsit redzēt iespaidīgu skatu: vimbas, kas pavasaros dodas augšup pa Ventu, savā nārsta ceļā sastopot mutuļojošo Ventas rumbu, lec tai pāri. Pie Latvijas ezeriem un upēm atradīsi atpūtas vietas: kempingus, atpūtas mājiņas un piknika vietas nesteidzīgai atpūtai. Laivošanas entuziastiem pieejami dažādi maršruti, kuros ar peldlīdzekļiem izbaudīt Latviju.
Latviju var ērti iepazīt, arī braucot ar divriteni. Latvijas veloceliņu kartē velokarte.divritenis.lv, kas tapusi pēc Latvijas riteņbraucēju apvienības iniciatīvas, sadarbojoties ar pašvaldībām, atradīsit sev interesējošos maršutus.
Vidzemes Tūrisma asociācija ir sagatavojusi savu velokarti. Ne mazāk aizraujoši ir velomaršruti Kurzemē, par Latgales velomaršrutiem var uzzināt šeit, bet Zemgalē izstrādāti 18 dažādi velomaršruti, kas savieno gan jau iecienītas, gan mazāk zināmas vietas un tūrisma objektus reģionā.
Vairāk informācijas:
- www.latvia.travel/lv/daba
- www.latvia.travel/lv/aktiva-atputa
- Dažādus maršrutus: takas, skatu torņus, piknika vietas, vēsturisko mantojumu, var atrast www.dodies.lv