Aktualitātes
Ko nozīmē būt “savējam”? Vietējās paražas, kas palīdz justies piederīgam

Kad ierodies jaunā valstī, viens no lielākajiem jautājumiem ir – kā iejusties? Latvijā, kur cilvēki bieži tiek raksturoti kā klusāki un rezervētāki, šis process var šķist lēnāks, taču tam ir arī sava skaistā puse: patiesa, neuzbāzīga piederība, kas aug lēni, bet noturīgi.
Šajā ierakstā piedāvājam dažas vietējās paražas un novērojumus, kas var palīdzēt Tev saprast, kā “domā” Latvija, un justies mazliet vairāk kā “savējais”, arī tad, ja esi šeit tikai nesen.
- Klusums nav vēsums – tā ir cieņa
Latvieši bieži tiek raksturoti kā noslēgti, taču patiesībā viņi vienkārši neuzskata par vajadzīgu runāt, ja nav ko teikt. Tas attiecas gan uz sarunām sabiedriskajā transportā, gan rindās veikalā. Latvijā klusums nav neērts – tas ir pilnīgi normāls.
Ko tas nozīmē Tev? Tu neesi ignorēts – Tevi pieņem tādu, kāds esi. Un, kad Tu sāksi runāt, cilvēki ieklausīsies.
- Savas mājas – sava kārtība
Latvieši ļoti augstu vērtē privātumu un sakoptu vidi – gan savā dzīvoklī, gan pagalmā, gan mežos. Neielūdzies mājās bez iepriekšējas pieteikšanās, novelc apavus pie durvīm un neaizmirsti pateikt “paldies” par ielūgumu.
Ko tas nozīmē Tev? Ievērojot šīs mazās, bet būtiskās normas, Tu parādi cieņu – un tas vienmēr tiek novērtēts.
- Rūpes klusumā – palīdzība bez lieliem vārdiem
Latvieši nereti palīdz nepateikuši “palīdzēšu”. Vai tas būtu kaimiņš, kurš klusībā nošķūrē sniegu arī Tavā pusē, vai kolēģis, kurš paskaidro sistēmu bez liekām runām – šīs darbības bieži izsaka vairāk par vārdiem.
Ko tas nozīmē Tev? Atbildi līdzīgi – ar uzmanību, nevis ar žestiem. Cieņpilna attieksme veido savstarpēju uzticību.
- Sezonālās tradīcijas – iespēja būt kopā
Latvieši dzīvo ciešā ritmā ar dabu. Līgo un Jāņi, Miķeļi, Ziemas saulgrieži, tīrīšanas un talku sezona pavasarī – tas viss ir laiks, kad kopā tiekas radi, draugi un reizēm arī svešinieki.
Ko tas nozīmē Tev? Ja Tevi uzaicina uz svētkiem vai talku – dodies! Pat, ja neesi pārliecināts, kas Tevi sagaida. Tas ir veids, kā tikt iekšā “savējo lokā”.
- Valoda kā tilts, ne šķērslis
Neviens negaida, ka iemācīsies latviešu valodu uzreiz. Taču jau tas, ka centies, tiek ļoti novērtēts. Pat vienkāršs “Sveiki!” vai “Paldies!” rada siltu reakciju.
Ko tas nozīmē Tev? Mazie soļi – uzlīme uz ledusskapja, frāze tirgū, saruna valodas klubā – palīdz ne tikai komunicēt, bet arī veidot saikni.
Noslēgumā: Lēnāk brauksi – tālāk tiksi
Būt “savējam” Latvijā nav saistīts ar tautību. Tas nozīmē būt godīgam, cienīt apkārtējo vidi un cilvēkus, dot telpu un klausīties. Laika gaitā tas nes augļus – sarunās, attieksmē, mazās ikdienas detaļās. Latvieši saka: “Lēnāk brauksi – tālāk tiksi.” Tas attiecas arī uz piederību. Un Tu jau esi ceļā.
Vienas pieturas aģentūras pakalpojumu īstenošana tiek nodrošināta Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda projekta ietvaros (līguma Nr. PMIF/13.1./2022/1/01). Finansējums piešķirts no Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda (75%) un Latvijas valsts budžeta (25%).