10 biežāk uzdotie jautājumi no jaunpienācējiem – un atbildes uz tiem

09.08.2024
10 biežāk uzdotie jautājumi no jaunpienācējiem – un atbildes uz tiem

Sākot dzīvi jaunā valstī, rodas daudz jautājumu — gan praktisku, gan emocionālu. Šeit apkopoti 10 visbiežāk sastopamie jautājumi, ko jaunpienācēji uzdod Live Latvia komandas konsultāciju laikā, kā arī skaidras atbildes, kas palīdzēs justies drošāk un informētāk.

 

1. Kur es varu pieteikties latviešu valodas kursiem?
Latviešu valodas kursus piedāvā gan valsts, gan pašvaldības, gan nevalstiskās organizācijas. Bezmaksas kursus iespējams apgūt, reģistrējoties Integrācijas pakalpojumu platformā Live Latvia vai sazinoties ar vienas pieturas aģentūras konsultantu.

 

2. Vai es varu strādāt Latvijā ar savai situācijai atbilstošiem dokumentiem?
Jā, vairumam personu ar bēgļa, alternatīvās aizsardzības vai uzturēšanās atļauju ir tiesības strādāt. Tomēr katrā situācijā dokumenti un nosacījumi var atšķirties, tāpēc iesakām konsultēties individuāli.

 

3. Kā es varu atrast darbu?
Darbu var meklēt tādās vietnēs kā CV.lv, NVA (Nodarbinātības valsts aģentūra), ss.lv, LinkedIn. Vienas pieturas aģentūras konsultanti vai pārmaiņu aģenti var palīdzēt arī sagatavot CV un pieteikuma vēstuli.

 

4. Vai man ir tiesības uz veselības aprūpi Latvijā?
Ja jums ir derīgi uzturēšanās dokumenti, lielākoties jūs varat reģistrēties pie ģimenes ārsta un saņemt valsts apmaksātus veselības pakalpojumus. Papildu informācija pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapā.

 

5. Vai mani bērni var apmeklēt skolu vai bērnudārzu?
Jā, visiem bērniem Latvijā ir tiesības uz izglītību. Ieteicams savlaicīgi sazināties ar tuvāko pašvaldību, lai reģistrētu bērnu bērnudārzā vai skolā.

 

6. Kur es varu saņemt palīdzību ar dokumentiem un pieteikumiem?
To iespējams izdarīt, piesakoties uz individuālu konsultāciju ar vienas pieturas aģentūras speciālistu. Viņi palīdzēs aizpildīt veidlapas, iesniegumus, kā arī izskaidros, kur un kā tos iesniegt.

 

7. Kā atrast dzīvesvietu Latvijā?
Mājokli iespējams meklēt portālos ss.lv, city24.lv vai ar palīdzību no sociālajiem dienestiem un NVO. Dažkārt konsultanti var piedāvāt kontaktus drošiem īres devējiem.

 

8. Kā uzsākt mācības vai pārkvalificēties kā pieaugušajam?
Latvijā pieaugušajiem ir pieejami profesionālās izglītības un mūžizglītības kursi, tostarp NVA piedāvājumi. Konsultants var palīdzēt izvēlēties piemērotu programmu.

 

9. Vai ir kāds, kurš var man palīdzēt ar ikdienas jautājumiem?
Jā – tev pieejams pārmaiņu aģenta atbalsts, kurš palīdzēs gan ar praktiskām lietām (piemēram, iestāžu apmeklējumiem), gan sniegs emocionālu atbalstu.

 

10. Ko darīt, ja jūtos vientuļš vai nomākts?
Sākot dzīvi jaunā vietā, šādas sajūtas ir saprotamas. Tu neesi viens. Iesakām izmantot individuālās sarunas ar konsultantiem, pievienoties kopienu aktivitātēm vai saņemt psiholoģisku atbalstu – informāciju par iespējām var sniegt vienas pieturas aģentūra.

 

Ja tev ir cits jautājums, nekautrējies to uzdot. Atbalsts un atbildes ir pieejamas – tavā valodā, tavā ritmā, tavām vajadzībām.

 


Vienas pieturas aģentūras pakalpojumu īstenošana tiek nodrošināta Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda projekta ietvaros (līguma Nr. PMIF/13.1./2022/1/01). Finansējums piešķirts no Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda (75%) un Latvijas valsts budžeta (25%). 

Atpakaļ uz sarakstu
Sazinies ar mums!
Tālrunis
+371 26959706 (I 8.30-18.00 II-IV 8.30-17.00 V 8.30-16.00)
Whatsapp
+371 26959706 (Whatsapp)
Adrese
Raiņa bulvāris 15, Rīga
Aizvērt